Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Kdo je Roman Berbr

administrator

Místopředseda FAČR byl opakovaně trestán

V médiích se neustále opakují nepřesné informace o tom, že navzdory všem kauzám od roku 1990 do nynějška nebyl nikdy místopředseda FAČR a faktický vládce českého fotbalu Roman Berbr nikdy fotbalově trestán. Je to ovšem velký omyl.

V roce 1995 Károlyiho disciplinární komise potrestala tehdy ligového rozhodčího Romana Berbra půlročním zákazem činnosti kvůli jeho později přiznaným lžím a křivému svědectví proti tehdejšímu sportovnímu řediteli pražské Slavie Františku Ciprovi. Navíc ve stejném roce byl nynější místopředseda FAČR na základě nedůvěry ligových klubů vyřazen z listiny prvoligových sudích. To ale není vše, místopředseda FAČR za Čechy Roman Berbr, jinak též šéf Plzeňského fotbalového svazu a životní partner předsedkyně Řídící komise pro Čechy FAČR a bývalé šéfky profesionální komise rozhodčích Dagmar Damkové, měl být s okamžitou platností už v létě roku 1990 vyřazen z řad rozhodčích. Kým? Pěti členy Západočeského fotbalového svazu. Kdy? Už před více než 29 lety – 2. května 1990. Důvod: a) úplatky od rozhodčích za postupy, b) ovlivňování zápasů, c) ovlivňování delegáta.

Usnesení členů tehdejšího Západočeského fotbalového svazu podpořené fotografií ručně psaného zápisu z jednání přinesl deník Blesk v pondělí 1. července 2013 jako svou hlavní zprávu dne. Bod číslo 6 tehdejšího usnesení z 2. 5. 1990 zněl jasně: „VYŘAZENÍ ROZHODČÍHO R. BERBRA Z ŘAD ROZHODČÍCH – IHNED“. Podepsalo jej tehdy pět členů Západočeského fotbalového svazu (tři byli z jednání omluveni).

„Vidím to jako dneska. Řekli jsme si, že to, co provádí, musíme zastavit. Ale nezlobte se, víc k tomu nechci říkat. Nepotřebuju, aby mi od něj chodily výhrůžné esemesky.“

prohlásil pro deník Blesk 1. července 2013 jeden z pamětníků tehdejšího jednání výboru Západočeského fotbalového svazu.

Vyučený mlýnský montér a absolvent předlistopadové Praporčické školy Sboru národní bezpečnosti (SNB) Roman Berbr o sobě tvrdí, že ho zocelilo jeho předlistopadové dobrovolné pracovní angažmá u Státní bezpečnosti (StB). Krizové situace však nervově občas na nezvládá. Poté, co v květnu 2006 Berbr vulgárně telefonicky a prostřednictvím SMS urážel redaktora Blesku Libora Pospíšila, jehož nazýval „debílkem“ a opakovaně po něm chtěl, aby mu vylízal řiť (v jeho podání „p.del“), označil na základě těchto nervních projevů známý psychiatr Jan Cimický dnešního místopředsedu FAČR „za agresivní psychopatickou osobnost.“

Přepis hovoru místopředsedy FAČR s redaktorem Blesku – Berbr: Ty debílku, vyliž mi p.del! V květnu roku 2006 byl Roman Berbr vlivným členem komise rozhodčích a delegátem svazu. Redaktor deníku Blesk Libor Pospíšil tehdy napsal, že Roman Berbr tehdy byl spolu s rozhodčí Dagmar Damkovou s Čedokem za „podivných“ okolností na dovolené v Brazílii. Berbrova reakce byla zběsilá. Popisuje to deník Blesk z 22. května 2006: „Berbr“. Tohle jméno uviděl náš redaktor Libor Pospíšil na displeji svého mobilu mezi nepřijatými hovory. Zavolal zpátky:

Ty debílku, jedu zase do Brazílie. Vezmu tě s sebou, můžeš mi tam lízat pr.el,“ ozvalo se ze sluchátka. „S kým mluvím?“ zeptal se překvapený kolega. Nechtěl věřit, že hovoří s Romanem Berbrem, jenž byl před valnou hromadou šéfem volebního štábu svazového místopředsedy Vlastimila Košťála. „Seš chudák, ty na to nemáš, budeš mi lízat pr.el.“ Víc redaktor neslyšel, neboť hovor ukončil.

Přepis telefonátu mezi redaktorem Liborem Pospíšilem a Romanem Berbrem

Ze stejného čísla potom dostal smršť téměř dvaceti textových zpráv (o telefonátech nemluvě), obsahem velmi podobných, z nichž některé publikujeme v plném znění i s časem odeslání.

8:57:36 – „Prijedes me vylizat tu pr.el?

9:01:40 – „Prijed me ji vylizat, lizes i jinym. Pospisile prijed. Nebud mejdlo.

9:24:55 – „Nebud slaboch. Ja te jen chci rikat, co delam. Ted jdu do hotelu na snidani. Co ty, cos měl dobryho?

9:52:16 – „Co delas kluku? Snidane byla fajn, jdu na fotbal. Osetruj si jazyk!!

12:27:01 – „Pospisile, mas telefon s fotakem? Poslal bych te nejake fotky. Fakt, vazne, mam novyho Mercedesa. Dej vedet.

Přepis SMS zpráv od Romana Berbra redaktorovi Liborovi Pospíšilovi

Ve stejný den, 22. května 2006, pak Blesk napsal: „Agresivní psychopatickou osobností je podle psychiatra Jana Cimického Roman Berbr.“ Lékař tak soudí z SMS zpráv, které Berbr posílal v reakci na článek v Blesku. „Ten člověk je zřejmě takzvanou A-osobností. To jsou lidé explozivní a agresivní. Často jejich chování končí infarktem nebo prasklým žaludečním vředem,“ říká Cimický. Podle primitivních Berbrových projevů míní, že jde o jednoduchého člověka, který se nějakým způsobem dopracoval do postavení, jež je nad jeho schopnosti. „Připomíná mi milionáře Bohuše z filmu Kurvahošigutntag. I člověk, jehož esemesky mi citujete, dává na odiv, že chodí do hotelu na snídani a má mercedes.
Cimický se nedomnívá, že by se měl Berbr léčit. Jeho úsudek ale nepotěší rozhodčí, jimž tento muž šéfuje: „Lidé s touhle poruchou dokážou svým podřízeným udělat peklo na zemi,“ tvrdí renomovaný psychiatr.“

Opravdu chce český fotbal mít Romana Berbra nadále ve svém čele?